INFORMACE K OSOBNÍM ODBĚRŮM. OSOBNÍ ODBĚR JEN PO TELEFONICKÉ DOHODĚ NA TEL: 776 811 708 A to z důvodu stěhování centrálního skladu Praha-Modřany.

Co je to stálobarevnost a jak se projevuje

Stálobarevnost

Stálobarevnost je vlastnost barviv a pigmentů a je přímo úměrná vazebné síle mezi fotochromním barvivem a vláknem. Stálobarevnost může být také ovlivněna technikami zpracování a volbou chemikálií a axilárních látek. Barvivo je barevná látka , která se chemicky váže na substrát , na který se nanáší. Barviva jsou klasifikována podle jejich rozpustnosti a chemických vlastností. Barviva se vybírají podle afinity, žádné dané barvivo nebo pigment se nevztahuje na každý typ vlákna. Pigmenty se výjimečně chemicky nevážou s textilními materiály.

Zachování původní barvy je jedním z důležitých kvalitativních parametrů barevných textilií.

Hodnotí se stálobarevnost:
na světle
vůči působení potu a slin
v otěru
při praní
při chemickém čištění
v mořské či chlorované vodě
při žehlení
při bělení
při šamponování

Stálost na světle, stálost při praní a stálost v otěru jsou hlavními formami stálosti barev, které jsou standardizovány. Existují různé testy a testovací metody podle fyzických a funkčních požadavků na produkt. Evropští výrobce používají normy ISO v Americe ASTM.

Světlostálost barvy na textilu je kategorizována od jedné do osmi (Stálobarevnost na světle (denním, umělém), v povětrnosti ČSN EN ISO 105-B01, B02, ČSN EN ISO 105-B03, B04 ).

Stálost při praní od jedné do pěti, přičemž vyšší číslo znamená lepší stálost.

Světlostálost
Na stupnici modré vlny je světlostálost hodnocena mezi 1–8. přičemž hodnota 1 je velmi špatná a 8 je vynikající světlostálost. Relativní hodnoty vyblednutí, je porovnání vzorku se standardním modrým testovacím proužkem, budou méně záviset na intenzitě. Pokud je například pigment hodnocen jako „BW5“, lze očekávat, že bude vyblednout ve stejné míře jako proužek číslo 5 na testovací kartě z modré vlny, a to pro jakoukoli konkrétní expozici světlu. Metoda srovnání mezi vzorkem a testovacím proužkem umožňuje zrychlené testování za intenzivního umělého osvětlení

Skutečná světlostálost závisí na síle slunečního záření, takže světlostálost je relativní ke geografické poloze , ročnímu období a směru expozice.

Následující tabulka uvádí sugestivní vztahy hodnocení světlostálosti na různých měřeních a vztah k času na přímém slunci a normálních podmínkách osvětlení: mimo okno, na nepřímém slunci a správně zarámované za ochranným UV sklem.

Popis

Stupnice měření

Přímá expozice

Normální podmínky osvětlení

 

Stupnice modré

ASTM 

Léto

Zima

 

Velmi špatná světlostálost

1

 V

 

 

méně než 2 roky

Špatná světlostálost

2

IV

 

 

2–15 let

3

4–8 dní

2–4 týdny

Slušná světlostálost

4

III

2–3 týdny

2–3 měsíce

15–50 let

5

3–5 týdnů

4–5 měsíců

Velmi dobrá světlostálost

6

 II

6–8 týdnů

5–6 měsíců

50–100 let

Výborná světlostálost

7

I

3–4 měsíce

7–9 měsíců

více než 100 let

8

nad 1,5 roku